E-raamat Külasaunast tähtede juurde on Zerowaste.ee e-poe talveüllatus! Tõeline seiklus mõttemaailmadest külasauna 120 kraadise leilini – kas Sina oled kunagi külasaunas käinud? Raamatu autor Laura kirjutas Zerowaste.ee blogile päris eraldi saunaloo, millest leiab kolm nullkulu kingiideed nii saabuvateks pühadeks, kuid miks mitte ka muudeks tähtpäevadeks.

Täna naeratas mulle saunas üks India neiu

Täna naeratas mulle saunas üks India neiu. 

Naised olid juba eesruumis kaunis elevil olnud – ega’s nii kaugeid külalisi väikese küla sauna alati ei satu! Olevat tulnud koos ühe kohalikuga (kes see kohalik oli, jäi meile kõigile külasauna meeste poolel peituvaks mõistatuseks). 

Kas oled kuulnud ühest külmast ja kargest rahvast, kes võõrastega väga suhtlema ei kipu ja ka muul ajal tõsisel viisil omaette hoidmisest lugu peab? Täna seda rahvast külasaunas ei olnud. Oli hoopis rahvas, kes purssis igal võimalusel inglise keelt või elas kaasa purssijatele, kes seletas särasilmi vahele ka eesti keeles või hoopis jooga poose võttes kehakeeles. Olime vestluse käigus saanud teada, et neiu on Tallinnas jooga õpetaja. Indialanna naeratus oli avanud põhjamaiselt jäised keelepaelad. 

Kuigi pelgasin küsimuse esitamist, uurisin neiult siiski saladust selle kohta, mis teda Eestisse oli toonud. Eesti olevat üks maailma mahedamaid öko riike. Meil olevat ka palju metsa.

Siis oli neiu kord küsida. Neiu soovis pisikest ja soodsat, kuid igati head kingituse ideed, millega täita terve kodumaale minev kohver! Vastutusrikas ülesanne kuklas, vastasin, et meil on väga ägedad looduslikud käsitööseebid. Vastus kui ökoriik Eesti käsiraamatust ja sauna aabitsast! 

Kuid tabasin kuklast ka väikese torke. Õigemini küll kohvri. Mõtte, et sõnad vastus ja vastutus on justkui üks ja seesama asi. Kuna jagatud torge olevat miski vana kombe kohaselt aga ka pool torget, kutsun Sindki mõtisklema ja mõtet edasi andma – et ühel päeval torgiks meid kõiki pisut vähem. 

Kujutle üht kohvrit. Kuid tea, et see kohver ei ole reisile minekuks. Sa oled juba reisil ning see kohver jääb Sinust reisile maha. Sellesse peavad mahtuma kõik kingid, mida oled kunagi enesele või teistele teinud. Millise kohvri jätad Sina endast siia maailma maha? Kelle kanda kohvri jätad?

Milliseid kingitusi teed pühade ajal enesele ja teistele? Kas selliseid, mis jäävad kohvrisse või kuluvad teekonnal ära? Võib-olla on just üks väike mõtlemapanev torge kõige väärikam kingitus?

Naeratus olevat võimsaim relv maailma muutmiseks, vastus aga vastutuse võtmiseks.

 

Külasaunast inspireeritud kolm kingitust teekonnale, kuid mitte kohvrisse: