Eriti nüüd on saamas selgeks, et vanaviisi jätkata enam ei saa. Jätkuv looduslike elupaikade hävitamine ning inimeste levivad massid loovad soodsa olukorra uute haiguste levimiseks, mis enne olid peidetud vihmametsadesse ja sügavatesse koobastesse. Liigtarbimisel ja globaalsel kaubaveol on selles otsene roll mängida alustades uute teede ehitamisest, haiguste levitamisest ning lõpetades veoks kasutatavate kütuste põletamisega. Kaudse mõjuna omakorda nõuab kõik see ressursse, mille otsimine jällegi põhjustab juba eelmainitud vihmametsade hävitamist ning uute haiguste levimist. Justkui üks suur nõiaring, millest vabanemine tundub väga raske. Aga tegelikult see seda ei ole. Tuleb teha tõeliselt #teadlikudvalikud ning vaadata kriitilise pilguga üle oma tarbimisharjumused. Just praegusel keerulisel ajal tuleb veel rohkem pöörata tähelepanu sellele, mida me ostame, kui palju me ostame ja kust see kaup pärit on. Tuleb eelistada kohalikku toodangut, kui vähegi võimalik ja osta ainult seda, mida on tõesti vaja. Vaadake kaugemale ka kaupleja taha. Kes ja kus selle toote valmistas. Alates toidukaubast kuni hambapasta ja pesupulbrini. Jah, kõike ei kasvatata ega valmistata Eestis kohapeal. Selliste toodete puhul tuleks vaadata, kas neist annab üldse loobuda või on mõni müüja, kellel see siin juba olemas või keegi, kes seda müüb kasutatult. Niimoodi tarneahelat ühildades annab ka ressursse oluliselt kokku hoida.
Muidugi teeb tarbimisharjumuste muutmise keerulisemaks ka asjaolu, et kõigil ei ole suurt supermarketit laia valikuga, kust saaks kõik säästlikuks elustiiliks vajaliku ühest kohast. Praegusel viiruseajal on kindlasti hoopis soovituslik e-poodide kasutamine, et mitte aidata kaasa selle levikule. Kahjuks aga paljud suuremad toidupoodide ketid ei paku e-poe kohale toomise võimalust väljaspool Tallinna ega Tartut. Isegi mitte ostu pakkimise teenust, et inimene tuleks lihtsalt pakitud kotile järele. Käesolevas olukorras peaks selle kindlasti ära tegema, ja veel nii, et poodi ka kedagi sisse ei lasta, sest siis väheneb inimeste arv, kes poes kaupa puudutavad, ja sellega ka haiguse leviku võimalus.
Alustama ei pea kogu oma elu ringi organiseerimisest. Alustada saab ka väikeste sammudega. Teineteist aidates jõuame märkamatult ka suurte sammudeni 😊
Mida Sina arvad olukorrast maailmas ja milliseid samme oled teinud, et olukorda parendada? Milliseid ettepanekuid või ideid Sinul on?