Kuidas reisida võimalikult keskkonnasõbralikult?
Tundub võimatu esialgu, eks? Jah, ma arvasin esimese asjana sama. Aga siis hakkasin edasi mõtlema.
Okei, hakkame minema.
Sihtpaika sõitmisega tekitatud süsinikjalajälje saab lasta kompenseeridanäiteks sama arvu puude istutamisega. Paljud lennufirmad pakuvad sellesk erinevaid võimalusi. Muidugi lendamise jalajälg on kõige suurem, seepärast eelista kohalikku reisisihtmärki, kuhu saaks näiteks rendiautoga minna. Kui sõita mingi muu vahendiga, peab ise välja arvutama vajalike puude arvu ja need istutama 🙂
Toit teel tuleb peaaegu alati ühekordsete nõudega. Nii lennukis, kui tanklas. Lennul selle söömata jätmine ei ole lahendus, sest nad viskavad avamata karbid ikkagi minema. Lahenduseks oleks piletit ostes lennukitoidust loobuda ja oma suupisted kaasa võtta. Autosse või bussi varu piisavalt toitu kaasa, näiteks klaaskarbiga, et ei peaks tee äärest plastmassi pakitud võileibu ostma.
Vesi plastpudelis. Lihtne: Oma veepudel kaasa ning täida seda kogu teekonna jooksul.
Kohv ühekordses topsis. Võta oma korduskasutatav kohvitops kaasa. See ei ole hea mitte ainult kohvi ostmiseks, vaid selle sisse saab osta lahtisi suupisteid, hoida selles toitu ja muud vajalikku.
Ühekordsed noad- kahvlid. Soeta oma korduskasutatavad söögiriistad. Näiteks puidust luhvel. Ära ürita metallist nuge- kahvleid lennukisse kaasa võtta!
Õhekordsed pabersalvrätid asenda oma riidest taskurätiga. Lisaks taskuräti funktsioonile saab sellesse osta näiteks tanklast lahtise võileiva või piruka. Muidugi tuleks kasutada nina nuuskamiseks ja piruka ostmiseks eraldi taskurätte.
Nii, jõudsime kohale ööbimispaika. Hotellides on alati olemas pisikesed dušigeelid ja šampoonikesed. Harva on need taastäidetavatena vannitubades. Lahenduseks on enda seebi ja tahke šampooni kaasa võtmine. Mugavad ka lennates: kuna need on tahked ja kerged, võib need panna käsipagasisse ning ei ole kartust, et midagi lekiks ülejäänud koti sisu peale. Ära unusta pesukinnast! Bambusest hambaharja, hambapesupulbri või –tabletid ja loodusliku deodorandi võtad juba niikuinii kaasa?
Läheme vaatame sihtkohas ringi. Ikka tahaks midagi mälestuseks osta või viia kodustele. Ära osta mõttetuid vidinaid, mis jäävad aastateks riiuliservale tolmu koguma. Osta midagi näiteks kohalikust käsitööpoest. Nii annad ka midagi lisaks kohalikule majandusele. Endale kogu asjade asemel pigem mälestusi ja kogemusi 🙂
Kilekotid. Isegi see kohalik käsitööpood tahab panna oma suveniiri kilekotti. Palu neil seda mitte teha ja kanna kaasas taaskasutatud riidest kotte. Nii väikesi kotte suupistete, puuviljade jms jaoks, kui ka suuremaid, kuhu on hea kasvõi neid väiksemaid kotte sisse panna. Kokku voldituna võtavad need väga vähe ruumi, on kerged ja saad plastkottidest kergelt keelduda.