Suitsukonid – maailma suurim prügiprobleem

Suitsukonid – maailma suurim prügiprobleem

Nädalavahetus on käes ja paljud meist naudivad looduses käimist. Käin ise perega samamoodi palju looduses matkamas, ka marjul ning seenel. Viimati seenemetsas märkasin jälle suitsukonisid. Mul on alati kaasas üks kott, kuhu kogun prügi, mida märkan looduses ja viin hiljem prügikasti. Kurb on, kui näed, et veel tänapäeval, kus me räägime, et prügi ei tohiks visata loodusesse ega ka linnaruumis maha, siis seda on ikka ja jälle palju näha. Suitsukonisid on pea igas kohas, kuhu vähegi vaatad.

 

Mäletan, kui ma e-poodi alles tegema hakkasin, siis otsisin lahendust, mida pakkuda suitsetajatele, et nad ei viskaks konisid maha. Õnneks ei tulnud kaua otsida, meie väikeses, kuid tublis Eestis tegutseb Kops tops, mis on ideaalne lahendus suitsetajatele, et panna oma konid topsi ja hiljem tühjendada prügikasti. Ma ei saa sundida kedagi suitsetamisest loobuma, kuid ma saan koos Sinuga suunata neid mitte konisid maha viskama. Koos loome parema homse!

Prügifaktid

Kas teadsid, et maailma kõige suuremaks prügiprobleemiks ei peeta enam plastkõrsi? Selleks on hoopis suitsukonid ja justnimelt tselluloos-atsetaatkiududest sigareti filter, mis ei lagune bioloogiliselt. Umbes kuuest triljonist igal aastal suitsetatud sigaretist jõuab 4,5 triljonit sigareti filtrit loodusesse. Kas pole mitte uskumatult suur kogus?!

Sigareti filtrites leiduv nikotiin võib põhjustada neuroloogilist toksilisust, veekeskkonnas (leostumise tõttu) lisaks ka täiendavat toksiliste kemikaalidega kokkupuudet, sealhulgas raskemetallidega, etüülfenooli ja pestitsiidide jääkidega. Suitsukonid võivad pärssida taimede kasvu.

Loomad ja linnud on valimatud sööjad: see tähendab, et nad ei suuda vahet teha toidul ja plastjäätmetel, sealhulgas suitsukonidel. Suitsukonid võivad nad kas lämmatada või mürgitada erinevate toksiinidega, millest nad ei ole võimelised taastuma.

Üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett. Sigaretid sisaldavad vähemalt 4000 kemikaali, neist umbes 50 on kantserogeensed. Ühest suitsukonist leostuvad mürgised ained on kaladele surmavad.

Allikas: Maailmakoristuspäev

 

 

Kuna üks suitsukoni võib mürgitada kuni 1000 liitrit vett ja Tallinnast Läänemerre jõudvast prügist moodustavad ligi poole suitsukonid, pühendub linn kampaaniatega just konide vastu võitlemisele.

 

 

Eesti Keskkonnainstituudi ökoloogi Heikki Kalle sõnul on konireostuse teema tõsine eeskätt vee ökosüsteemi silmas pidades. “Suitsukonid vees ei lagune, need satuvad sageli kalade kõhtu, ent ei seedu seal ära,” nentis ta.

Vee-elanikke, kes suitsukonisid toidu pähe ahmivad, on Kalle kinnitusel teisigi: selgroogsed, karbid jm loomad. Loomad ja linnud on valimatud sööjad: see tähendab, et nad ei suuda vahet teha toidul ja plastjäätmetel, sealhulgas suitsukonidel. Suitsukonid võivad nad kas lämmatada või mürgitada eri toksiinidega, millest nad ei ole võimelised taastuma. “Mida enam põhja poole minna, seda tundlikumad on ökosüsteemid – ja meie laiuskraadil on probleem vägagi terav nii Läänemeres kui ka siseveekogudes,” lausus Kalle.

Allikas: Pealinn

Mis on lahendus?

Ühest lahendust ei olegi. Rõõm on see, et suitsukonide probleemile pööratakse üha rohkem tähelepanu ja linnad teevad ka teavitustööd. Maailmakoristuspäev on kindlasti üks tänuväärsemaid ettevõtmisi, kuid prügi peaks kindlasti ka siis korjama kokku, kui Sa seda märkad. Maailmakoristuspäev on siiski iga päev ja see on meie endi kätes, millisel planeedil me elada soovime. Suitsetajatele selgitada samuti rahumeelselt, millist kahju tekitavad mahaloobitud suitsukonid.

Ma soovin loota, et enamus suitsetajaid on oma tegevusele mõelnud ja leiavad konile õige koha – prügikast. Üks hea abiline on siiski ka Kops tops ehk konitops, kuhu koguda suitsukonid. Konitops on lekke- ja lõhnakindel, samuti kerge ja väike kaasas kanda.

Mina ja Sina saame soovitada täna suitsetajale Kops topsi, et tekiks vähem suitsukonisid loodusesse kui ka linnapilti. Kops konitops on hädavajalik igale suitsetajale, kes hoolib keskkonnast. Meie ülesanne on suitsetaja panna hoolima keskkonnast, kui ta plaanib suitsetamist jätkata, aga seda saab teha ka veidigi hoolivamalt.

Kops konitops on hädavajalik igale suitsetajale, kes hoolib keskkonnast. Nii saad mugavalt konid kokku koguda ja viia prügikasti. Kops tops on lõhnakindel ja kerge. Mahub hõlpsalt taskusse ning käekotti. Kops topsi leiad siit.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.