Jätkusuutliku pesupesemise teejuht

Jätkusuutliku pesupesemise teejuht

Keskkonnasõbralikkuse teekonnal on kindlasti väga suur roll mängida pesu pesemisel. Uuringud näitavad, et 39% riideesemete jalajäljest tuleb kliendikasutus faasis, peale seda, kui riie on poest ostetud ehk siis selle pesust ja kuivatusest. Elektri ning vee tarbimine, pesuvahendites leiduvad kemikaalid ning riietest eralduvad mikroplastid- su pesu pesemine võib tekitada suurema jalajälje, kui siiani oled arvanud.

Õnneks saab ka seda teha loodussõbralikult ning ka oma riideid säästes.

Pesemise tihedus

Pese riideid ainult siis, kui nad on PÄRISELT mustad. Keskmiselt pestakse Euroopa kodumajapidamises ligi 300 masinatäit aastas ja see number tõuseb iga aastaga. See näitab, et nädalas on see pea 6 masinatäit! 

Vähem pestes säästad vett ja energiat, riided ei tuhmu nii kiirelt, ei veni välja ja vähendad mikroplastide eraldumist keskkonda.

Enne riiete pessu panekut kontrolli need üle: Kas need tõesti vajavad pesemist? Kas need on plekilised? On neil ebameeldiv lõhn? Kui vastus on ei, pane nad pigem kappi või riidepuule tagasi. Lihtne ja Maa tänab sind!

Õrnad esemed ning keemilist puhastust nõudvad esemed saab pesta ka käsitsi. Nii vähendad kemikaalide ja vee kasutust ning see on ka riietele õrnem.

Temperatuur

Pesumasin paneb 90% oma energiakasutusest vee soojendamisse ja kõigest 10% mootori töösse. Lihtne ja odav lahendus on pesta pesu külmas vees (jah, riided saavad ikka puhtaks!). Külma veega pesemine tekitab 725 kg võrra vähem CO2 aastas inimese kohta!

 

Külma veega ei tõmba riided kokku ning ei tuhmu nii kiirelt, mis omakorda pikendab nende eluiga. Oma olemasolevate riiete eest korralikult hoolt kandes ei ole vaja nii tihti uusi osta, mis jällegi säästad raha. Ning sa ei panusta kahte miljonisse tonni Euroopas igal aastal ära visatud riietesse, millest veerand läks põletamisse ning ülejäänud prügimägedele seisma.

 

Sünteetilised riided

Enne pesemist sorteeri välja sünteetilised riided. Kontrolli siltidelt nende koostist ja eralda polüester, viskoos, spandex jne.

Iga kord kui sünteetilisi riideid pestakse, eralduvad väikesed plastist osakesed ja sisenevad meie veekeskkonda. Veepuhastusjaamad ei suuda mikroplaste välja filtreerida ja tihti satuvad need otse merekeskkonda. Ookeanid ja meie oma Läänemeri on täis mikroplastist tekkivat udu, mis ohustab mereelustikku, kliimat ja ka inimeste tervist, sest läbi selle vee satub mikroplast ka meie toidulauale.

Üks viis, kuidas vältida mikroplastide jõudmist merekeskkonda, on pesta sünteetilist pesu mikroplasti püüdvas pesukotis Guppyfriend. See püüab kiud kinni ja ei lase neid masinast välja.

 

Pesuvahend

Turul on üle 85 000 tööstusliku kemikaali, mille hulgas on ka vähki tekitavaid aineid! Tootjad ei ole kohustatud lisama pesuvahenditele koostisosade nimekirja, sest seda peetakse ärisaladuseks. Kõlab väga toksiliselt.

 

Juba aastal 2014 loodi ka siinsamas Eestimaal puhta pesupulbri firma BioVegan Family, vegan, looduslik ja kõik koostisosad on ilusti välja toodud. See on ohutu su kehale, kodule ja ka keskkonnale. Mürgise pesupulbri, -geeli või kapslite asemel vali lihtsate ja arusaadavate koostisosadega vahend. See on jõuline, kontsentreeritud pulber, mis vähendab ka selle jalajälge, sina saad oma raha eest rohkem ja see on pakendatud keskkonnasõbralikult trükitud taaskasutatud materjalist toodetud pakendisse.

 

Veel nippe, kuidas puhastada oma asju keskkonnasäästlikult:

Tossud- Pese tosse vana bambushambaharjaga. Kasta hari vette ja siis pesupulbrisse ning hõõru.

Plekid- Tee plekk märjaks, hõõru tavalise seebiga ja siis pese nagu tavaliselt ning voilaa!

Väldi valgendamist- Mürgise valgendaja asemel töötle plekki eelnevalt. Kollakate plekkide puhul võib äädikast abi olla! Aga enne masinasse panemist loputa suurem äädikas maha, sest see võib masinale kahjulik olla.

 

Kuivatamine:

Pesukuivatid on ühed kõige suurema energiakuluga masinad majapidamises. Nad on peale su külmkappi kohe teisel kohal! Nööril või restil kuivatades ei tekita sa juurde aastas umbes 1 tonni jagu CO2 aastas, säästad raha ning pikendad oma riiete eluiga.

Pesukuivatusreste leiab laialt ka teiselt ringilt.

Kuivatades pesu õues, vali kindlasti varjuline koht, sest päikeselt tulenev otsene UV kiirgus pleegitab ja vanutab riideid samamoodi, kui liigne pesemine. Nii hoiad oma riideid veelgi kauem ilusatena ning säästad raha!

Erinevad loodussõbralikud pesuvahendid leiad siit!

 

Allikas: trashisfortossers.com

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.