Mida äädikaga mitte puhastada

Mida äädikaga mitte puhastada

Äädikas on väga levinud alternatiiv kodukoristuses ja teatud kohtades on see täiesti õigustatud ja funktsionaalne. Etaanhape ehk äädikhape on värvuseta, spetsiifilise lõhnaga hügroskoopne vedelik. Äädikhape on toidulisaaine E260.

Meie oma majapidamises äädikaga midagi ei puhasta. Miks? Aastaid tagasi vannitoas remonti tehes ja uut kraani paigaldades nägin juhendis, et äädika kasutamine kraani puhastamisel oli keelatud. Suur rist oli äädikapudelile peale tõmmatud ja selle kõrval oli hoopis sidrun. Peale seda hakkasingi uurima, miks nii oli juhendisse kirjutatud ja sain teada, et äädikas ei olegi nii ohutu, kui arvata võib.

Siin ongi siis kohad, kuhu äädikat kindlasti panna ei tohi, sest see võib neid tõsiselt kahjustada:

Triikraud. Äädika kasutamine triikrauast katlakivi eemaldamiseks võib lõppeda triikraua kahjustamisega. Triikraua sees on soojuselement, mis äädika mõjul hakkab roostetama. Enamusel triikraudadel on kaitsev kiht veekambri ümber, mille äädikas lihtsalt ära sööb. Ja sealt edasi metallosi hakkab söövitama.

Nõudepesumasin. Oled kuulnud, et pane klaasitäis äädikat masinasse ülemisele riiulile, pane masin käima ning see aitab eemaldada masinast katlakivi ja ebameeldivaid lõhnu? Mõned kasutavad äädikat isegi loputusvahendi kambris, et pesutulemust parandada. Uuringud on näidanud, et tegelikult see ei aita mitte midagi. Lisaks sellele, et äädikas on ebaefektiivne, hoiatavad ka nõudepesumasina tootjad, kaasaarvatud Electrolux ja Bosch, et äädikhape võib ära süüa masina erinevad kummist osad ja voolikud. Masinates kasutatavad kummised osad on erineva koostisega, osad peavad äädikale vastu ja osad mitte. Kõige paremini peab äädikale vastu naturaalne kumm. Keemilised ühendid vannuvad esimesena alla. Kui sa ei tea, millest su masina kummiosad on tehtud ning kasutusjuhendis pole spetsiaalselt kirjas, et sa tohid äädikat kasutada, siis ära kasuta!

Pesumasinad. Äädikat kasutatake tihti pesupehmendaja, plekieemaldaja või ebameeldivate lõhnade eemaldajana, aga samamoodi nagu nõudepesumasinates, võib see kahjustada kummist tihendeid ja voolikuid ning põhjustada lekkeid. Mis omakorda võib tekitada veekahjustusi terves majapidamises. Äädikas ei ole ka hea plekieemaldaja ning vee pehmendamiseks on olemas teised vahendid nagu sidrunhape.

Väikesed majapidamismasinad. Enamus plastikust ja klaasist majapidamisseadmeid nagu blendereid, kohvimasinaid ja röstereid, tohib puhastada äädikaga, aga kindlasti väldi kummi ning metalle sisaldavate masinate puhastamist. Kaasaarvatud roostevaba teras. Roostevaba terast on mitut erinevat sorti, madalama kvaliteediga teraseid kasutatakse väikestes majapidamisseadmetes ning need ei ole nii vastupidavad roostetamisele.

Noad. Äädikas hoia metallidest eemal. Eriti sellistest metallidest, millel on nö lõigatud ääred, nagu noad. Äädikas võib kahjustada nugade pealispinda ning muuta tera auguliselt ja ebaühtlaseks. Alumiinium ja vask tuleks ka äädikast kaugele hoida. Kasuta nende puhastamiseks ainult seepi ja vett. Siit tuleb ka välja teine aspekt, miks ei tohiks äädikat nõudepesumasinas kasutada. Sest seal masinas on ka noad.

Ekraanid. Äädikas jätab aknad triibuvabaks, kuid mitte kunagi ära kasuta seda elektrooniliste seadmete ekraanide puhastamisel nagu arvuti, nutitelefon, tahvel või televiisor. Äädikas võib kahjustada ekraanide peegeldumisvastast kihti ja muuta puutetundliku ekraani enam mitte nii puutetundlikuks. Kasuta nende puhastamiseks pehmet niisket lappi. Kui on tekkinud rasked plekid, lisa natuke tavalist seepi. Lapile, mitte otse ekaanile.

Põrandad. Äädikas võib kahjustada puitpõrandaid. Äädikas sööb ära viimistluskihi, mis puitu kaitseb ja jätab selle halliks ja kraabituks. Sama kehtib ka puitmööbli kohta. Kui sul on plaatpõrand, siis jäta ka äädikas vahele (vaata töötasapindade juurest miks).

Töötasapind. Kui tahad, et su kivist töötasapind oleks ilus, ära kasuta äädikat. See kriimustab ja muudab naturaalsed kivid nagu graniit, marmor ja voolukivi hallikaks. Need kaotavad oma sära ja võivad tekkida augud, sest äädikas hakkab neid lihtsalt ära sööma. Kasuta puhastamiseks ainult seepi ja vett.

Kokkuvõtteks võib öelda, et äädika asemel katlakivi eemaldaja ning veepehmendajana tuleks kasutada sidrunhapet. Mitmetes spetsiaalsetes katlakivieemaldajates on põhikoostisosaks sidrunhape. Sidrunhape on vähem tuntud, kuid puhastab äädikast isegi paremini ning on odavam, sest seda kulub vähem. Üks suur eelis ka äädika ees on, et sidrunhape ei haise nii tugevalt. Kuid ikkagi ära kasuta sidrunhapet ekraanide, nugade, kivist pindade ega puidu puhastamiseks, seal kasuta ainult vett ja seepi 🙂

Allikas: https://www.consumerreports.org/cleaning/things-you-should-never-clean-with-vinegar-distilled-white-vinegar/

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.