Eesti oma kastanipesuvahend KastanKliin

MILLEKS MEILE PESUPÄHKLID (SEEBIPÄHKLID) INDIAST?

Olen pesupähkleid kasutanud pikalt, 10 aastat kindlasti,ajast mil neid ökopoodides müüma hakati.
Möödunud sügisel sattusin lugema kirjutist, kuidas seebipähklid on Euroopas üha populaarsemaks muutunud. Kasvav nõudlus on kaasa toonud seebipähklite ulatusliku ekspordi, mis omakorda on muutnud seebipähklid paljude sealsete põliselanike jaoks liiga kalliks. Selle asemel kasutavad nad keemilisi puhastusvahendeid, mis aitavad kaasa vee saastumisele, mis on Indias juba murettekitav. Kõigele lisaks tuleb need pähklid vedada üle maailma, jättes suure süsinikujalajälje.
Imestan, kuidas olen kõik need aastad sellele kaasa aidanud! Ja ei ole mõelnud suuremalt. Mitte, et pesupähklitel midagi viga oleks, vastupidi, need on suurepärane alternatiiv keemilisele pesuvahendile.

Milleks meile pesupähklid Indiast?!? KUI MEIL KODUS KASVAB HARILIK HOBUKASTAN! Hobukastanid kuuluvad samasse perekonda kui seebipähklid. Oma talvevarudeks korjasin seekord kastanimune, mis on bioloogiline pesuvahend, milles sisalduv aine saponiin toimib seebina ja kasutamine on sarnane paljudele tuntud pesupähklitele. Kastanimunadest saab teha vedelseepi, millega sobib PESTA JUUKSEID JA KEHA, LEMMIKLOOMI JA NÕUSID, SAAB KASUTADA KA NÕUDEPESUMASINAS, PUHASTAB KULD- JA HÕBEEHTEID.

Kastanite kasutamiseks on mitu võimalust:
1. Kasuta kohe tooreid. Purusta kastanid, kasutades selleks nuga, haamrit, riivi, blenderit jne. Pane purki 1 osa purustatud kastaneid, kalla peale 2 osa kuuma vett. Lase tõmmisel seista 10 minutit või järgmise päevani. Mida peenemaks kastanid uhmerdasid, seda vähem aega on tarvis saponiini eraldumiseks. Vesi muutub kollaseks ja paksuks, purki loksutades tekib saponiinist vaht. Kasutamiseks kurna puru välja ja anna loodusele tagasi ehk siis need on komposteeruvad. Vedelikku kasuta nagu tavaliselt vedelat pesuainet. Ülejääki saad hoida külmkapis 5-6 päeva.
2. Talvevarudeks parim võimalus on kuivatamine. Kas ahjus, saunalaval, toidukuivatis jne. Säilita riidest kotis, klaaspurgis, plekkpurgis- päikesevalguse eest kaitstult ja kuivas kohas. Kasuta samamoodi kui tooreid kastaneid.
3. Keeda kastanipuru 15-30 minutit. Kurna ja kasuta vedela pesuseebina. Võid puru keema panna ka väikeses riidest kotikeses. Keetes suurema koguse, on mugav keedus kuubikutena sügavkülmutada ja vajadusel kasutada.

JUUKSEPESU JA IHUPESU
Valmista kastanitest tõmmis endale meelepärasel viisil. Juukseid on mugav pesta pesukausis. Loputa puhta veega, võid lisada loputusveele ka olenevalt aastaajast- nõgeseid, kaselehti jne. Tõmmis ei vahuta nagu harjumuspäraselt keemiline šampoon seda teeb. Anna juustele ja peanahale aega uuega harjumiseks.

PESUPESEMINE
Sobib nii valge kui värvilise pesu pesemiseks temperatuurivahemik 30-90 c,villa ja siidi pesuks ideaalne. Villased riided jäävad eriti pehmed ja kohevad. Pesuaine hakkab eralduma 30 kraadi juures, kastanitega pesemisel ei ole vaja kasutada pesuloputusvahendit.
Tõrksaid plekke nad välja ei pese, aga seda ei tee ka agressiivne keemiline pesupulber, ikka tuleb plekieemaldusvahend appi võtta. Parim plekieemaldaja on sapiseep. Sapiseebi aktiivseks toimeaineks on lisaks seebile veel härjasapp, mis eemaldab vere, rasva, muru, marja, kohvi jne plekid. Ehk siis kõikvõimalikud orgaanilised plekid.
Sobib ka allergikutele ja beebiriietele, kuna kastaneid pole pritsitud pestitsiidide ega mürkainetega.
Keegi ütles kunagi,et pesu lõhnab…. nagu loodus. Jah,nii ongi. Kõige parema lõhna saad pesule muidugi õues kuivatades, kui see võimalus on.
TÕMMISE VALMISTAMINE
Pehme ja keskmiselt kareda vee puhul 2 tl. kuivatatud kastanipuru+ klaasitäis vett, kareda vee puhul 3tl. kuivatatud kastanipuru+ klaasitäis vett, võid lisada pisut soodat.
Kui kanget tõmmist valmistada, see oleneb mitmest tegurist- kui mustad on pestavad riided, kas pesed sooja või külma veega, kui suured on kastanitükid, vee karedus jne. Nii et päris ühest retseptisoovitust on raske anda. Proovi ja katseta, nii leiad endale parima lahenduse.
Mustema pesu korral kasuta rohkem kastaneid või lisa 2 spl. pesusoodat või natuke rohkem söögisoodat või kasuta pesemisel kõrgemat temperatuuri.
Kotikese või sokiga pesumasinasse kastanipuru panemist ei julge soovitada. Ükskõik millist kotikest või sokki kasutan, ikkagi panevad tükikesed aegajalt masinasse plehku. Kuna kastanid on peale kuivatamist väikesed, siis pesumasinale parem, kui nad seal ei rända. Parem karta kui kahetseda.

Vanarahvas on kastanimunasid kasutanud nii koide vastu kui liigesepõletike raviks. Hobukastani energia mõjutab nii südant kui vereringet, kesknärvisüsteemi, selgroogu, õlavööd ja käsi. Aitab jõuda seisundini, kus tunneme end sisemiselt ja väliselt rahulolevana. Ehk seepärast armastamegi sügisel mõned taskusse pista.

PS:
Kirjandusest olen leidnud veel huvitavaid kasutusvõimalusi, mida paraku proovinud ei ole:
1. Kastanitõmmise lahusega pritsides saab lahti lehetäidest
2. Kastanitõmmist kasutatakse ka peatäide hävitamiseks
3. Sääsed ei ründa kui kastanitõmmisega ihu ja riideid pesta
4. Psoriaasi ja ekseemi all kannatavate inimeste vaevused vähenevad või kaovad sootuks, kui riiete
ja ihupesuks kasutada kastanitõmmist.

 

Tahad proovida? Kastanilaastud leiad siit.

 

Allikas Taluelu OÜ Facebook

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.